Gratias Tibi-rozhodnutí 12.4.2016

04.04.2016 06:27

Gratias Tibi je cena za občanskou aktivitu mladých lidí, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti.
Také projekt našich žáků z 9.A, ale i celé školy, v rámci kterého jsme vysázeli před školou 249 narcisů za umučené židovské děti, byl nominován.

Žáci si vyhledali jednak jména dětí z židovských komunit z okolí Vsetína, které byly zabity, umučeny či zemřely na důsledky útrap v době druhé světové války. Tato jména jsou napsána na pamětních tabulích na zdi hřbitova.

Další jména vyhledávali na stránkách Holocaust.cz a to tak, že si každý žák našel židovské dítě, které by slavilo narozeniny ve stejný den jako on. Tak mají k těmto dětem blízko, a pokaždé, v den svých narozenin, si vzpomenou na strašné události, které se už nikdy nesmí  opakovat, ale i na kamaráda, který nikdy nedostal šanci dospět.

Nominace na cenu Gratias Tibi jsou uzavřeny. Dne 12. dubna se sejde komise, která vybere ty nejzajímavější a nejlepší projekty. Bude tam ten náš?

Náš projekt je jistě v „dobré společnosti“. O cenu se uchází projekty typu: Daruj krev, pomoz seniorům, pomoz planetě, žijme spolu s handicapovanými atd…

Ať už cenu získáme či ne, jsme rádi, že si naší aktivity někdo všiml a také se vlastně už teď cítíme vítězi, protože jsme uctili památku těch, kdo si to zaslouží.

Víme, že náš projekt „nezapadne“, protože na umučené židovské děti budeme každoročně vzpomínat, když nám narcisky rozkvetou!

J.Ševčíková a žáci 9.A, ZŠ Vsetín, Sychrov 97