Badatelská vycházka za jarními hvězdičkami

02.04.2016 12:08

Mladí badatelé ze školního klubu ZŠ Vsetín, Sychrov 97 a kroužku Draci-příroďáci, se vydali 31. března 2016 na výpravu za křivatci, bylinami rodu Gagea z čeledi liliovitých, které svým atraktivním vzhledem připomínají hvězdičky.

Křivatce patří mezi první jarní byliny, které se objevují ještě před olistěním stromů i před růstem trávy (lipnicovitých rostlin). Takové časné jarní byliny nazýváme docela nehezkým oborným slovem-efemeroidy.

Křivatce vyrazí časně, ještě z téměř zmrzlé hlíny. Úzké tmavě zelené listy jsou z dálky viditelné, pak rychle vykvetou žlutými hvězdičkovitými květy, zaplodí a pak jejich nadzemní část jakoby mizí a my je už po zbytek sezóny v trávě nenajdeme.

Žáky napadlo, že toto časné kvetení a rychlý růst může znamenat strategii dobrou pro přežití a množení těchto efemeroidů. Využívají doby, kdy je nezastíní žádné jiné rostliny v trávníku a mají dostatek světla samy pro sebe. To ale znamená, že k opylení v oboupohlavném květu asi nedojde včelami, protože ty ještě většinou nelétají… v této věci si žáci zatím nejsou zcela jisti, ale ověří si to.  Nejprve pozorováním a pak také v odborné literatuře.  Křivatce by tak mohl opylovat vítr či mravenci. O mravencích už víme, že roznáší semena těchto bylin a to určitě proto, že semeno-tobolka, má tzv. masíčko, výrůstek, který mravencům chutná. Domníváme se ale, že křivatce se množí i vegetativně, protože rostou ostrůvkovitě, ve skupinách a to naznačuje, že se z cibulek množí, klonují vegetativně.

Přestože je křivatec hojný, zdá se, že málo lidí zná jeho název a často bývají překvapení, když si ho prohlížejí. Málokdo by uvěřil, že se jedná o původní druh české květeny.

Žáci zjistili, že v současné době se křivatci na našem území aktivně zabývá mladý vědec Michal Hroneš z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který svou práci představil na setkání Moravskoslezské pobočky České botanické společnosti ve Valašském Meziříčí, a začali se o ně také více zajímat. Doufají, že najdou na našem „sychrovském“ území více než jeden druh křivatce. Dosavadní nálezy dokazují, že tu hojně roste křivatec žlutý Gagea lutea, ale předchozí pozorování naznačují, že by se tu mohl nacházet i jiný druh křivatce. Proto se žáci vydávají pravidelně na vycházky a zkoumají, bádají a ověřují.

Času není moc. Křivatce za měsíc odkvetou a pak se objeví zase až za rok. Je to výzva pro všechny milovníky přírody, dívejte se, pozorujte, tyto nádherné liliovité byliny jsou něžné, elegantní a nádherné. Je škoda je přehlédnout! Užijme si jejich krásu, dokud kvetou.

Při vycházce jsme zkoumali i další jarní rostliny, například fialky (violka vonná a volka psí).

Odkaz na fotogalerii zde !

J. Ševčíková